6 zajímavostí z historie taxi

Věděli jste, že francouzské taxíky byly povolány do služby v době války? A víte, koho vozí speciální růžové taxíky, které řídí výhradně ženy? Nahlédněte s námi do zajímavých zákoutí osobní dopravy.

 

Banner s upoutávkou na mobilní aplikaci Nejlevnější Taxi Praha

Nájemní povozy

První „taxíky“ začaly přepravovat obyvatele evropských metropolí v sedmnáctém století. Londýnský parlament schválil výnos o kočích z Hackney a přilehlých míst a povozy tažené koňmi začaly hledat své první pasažéry. První motorizovaný taxík potom vyjel do ulic německého Stuttgartu na konci devatenáctého století.

Taxíky ve válce

Francouzské taxíky se v první světové válce staly součástí vojenského inventáře. Po tom, co přestalo být možné používat některé důležité železniční tratě, se do přesunu vojáků zapojilo šest set pařížských taxíků. V září roku 1914 přepravily kolem šesti tisíc francouzských vojáků k řece Marně. Tato spíše symbolická podpora měla pomoci zabránit útoku na Paříž.

Barevná promenáda

Taxíky často poznáme podle barvy. Může to být žlutá v New Yorku, černá v Londýně nebo zelená v Mexiku. Mnohdy je konkrétní barva typická pro konkrétní společnost. V americkém Bostonu může být dokonce barva taxíků společnosti chráněna proti napodobování konkurencí zákonem.

Specializované taxíky

Některé společnosti se zaměřují na přepravu žen. Jejich služby využívají ženy, které nechtějí vybírat náhodný taxík na ulici a chtějí se při cestování cítit bezpečně. Tyto taxíky poznáte podle toho, že za volantem sedí řidička. A také podle jejich růžové barvy.

Klikni a jeď

V dnešní době chytrých telefonů už nemusíte běhat po ulici, mávat na taxi a doufat, že vám ho neobsadí nikdo jiný. Kvalitní mobilní aplikace vám jednoduše vyhledá nejbližší taxi, ukáže hodnocení řidiče a spočítá cenu jízdy. Stačí pouze párkrát klepnout do telefonu a můžete jet.

Napište nám

Víte o zajímavosti z historie taxi, která by tu neměla chybět? Napište nám na taxi@taxipraha.cz. Nezapomeňte si také stáhnout aplikaci Nejlevnější Taxi Praha, která vám usnadní a zpříjemní dopravu po Praze.